Gennem en årrække har AIF afholdt fodboldskole for børn og unge, der ønsker at være del af en uge med fodbold, leg og sjov.
Fodboldskolen er blevet en tradtionsrig succes med konstant stigende deltagerantal (63 børn og unge i 2009), og det er skønt at se så mange glade ansigter!
Bag fodboldskolen har stået en række frivillige som ligger en masse tid og kræfter i at sørge for at børnene og de unge får en rigtig god oplevelse på AIFs fodboldskole. Ved tilmelding til skolerne har man kunnet tilkøbe en madordning der sikrede at alle fik en solid frokost som brændstof til dagens udfordringer.
I 2010 bliver skolen delt i to. En skole efter det gamel koncept og en camp der henvender sig til de unge fra 13 år og opefter. For sidstnævnte vil der blive arbejdet på en række spændende aktiviteter der henvender sig specifikt til de unge ligesom campen vil blive med overnatning fra mandag til torsdag. I dagtimerne vil fodboldskolen og fodboldcampen kører på tværs af hinanden med både øvelser hver for sig og sammen så der bliver massere af liv på banerne og i klubhuset.
Det hele kører af stablen i uge 26 - så sæt kryds allerede nu!
Der kommer yderligere oplysninger omkring årsskiftet når det hele begynder at falde på plads og tilmelding forventes åbnet sidst i marts.
Se billeder fra fodboldskolen 2009.
Har du/I spørgsmål så kontakt:
Rene Christensen (fodboldskole),
Tlf: 53543878
Mail: rhwc1234@gmail.dk