1359

2. holdet tilbage på sporet efter flot fodbold.

Klub-cms nyheder
5. september 2011 - 15:43 af: Mads Riis

Efter en uafgjort i Ryslinge, trods chance- og spilovertag, skulle Aunslevs 2. Hold ud og revanchere sig mod topholdet Holluf-Pile Tornbjerg. En kamp hvor AIF dominerede på bedste Barcelona stil.

Aunslev Stadion kunne byde velkommen til Holluf-Pile, som inden kampen havde maksimum point efter de 3 første kampe, så et tændt AIF hold havde fuld fokus og startede kampen som en raket der skulle til at gå af.

Kampen skulle dog alligevel være 17 minutter gammel inden Aunslevs første scoring kom. Det var Morten Truelsen, som med en høj bold fandt Anders Haugaard som tæmmede bolden og sparkede hårdt op i nettaget. Inden dette, skal dog lige siges, at Holluf-Pile målmanden blev skudt varm, for chancerne kom fra både højre og venstre.

Efter målet fortsatte Aunslev det flotte spil, og med flotte kombinationer kunne de spille sig igennem til chance på chance, men ind ville bolden ikke. 2-0 målet faldt 5 minutter før pausefløjtet, og igen skulle Haugaard komme på tavlen, denne gang med oplæg fra Allan Mikkelsen.

I pausen var det svært at sætte en finger på noget som helst, i det Holluf-Pile stort set ikke havde skabt en eneste chance i hele første halvleg, så vi blev enige om at holde koncentrationen og stå fast ved vores koncept. Det holdte dog ikke helt, da der i det 56. minut efter lidt forvirring blev sendt en bold over AIF forsvaret og en modstander kunne sparke bolden ind bag Ronnie Olsen, som ikke så for god ud i situationen. 2-1.

Derefter gik det stærkt. Jens Munk kom hurtigt til en chance efter reduceringsmålet og sendte bolden i rusen, efter oplæg af Haugaard. 3-1.

I det 64. Minut kunne Haugaard fuldende sit hattrick, der ved hjælp af Morten Truelsen, endnu en gang fik sparket bolden ind bag en chanceløs målmand. 4-1

Allerede minuttet efter ville Allan dog ikke stå at se på, at Haugaard scorede alle disse mål, uden selv at deltage. Han pressede godt, og det udmøntede i en bolderobring tæt på deres felt. Stille og roligt kunne han udplacere Holluf-Piles målmand endnu engang. 5-1

Det sjette mål skulle også komme, og endnu var Haugaard en del af det, men denne gang som oplægger, da han fandt vores nytilkommende spiller Martin Lang med en stikning, og køligt sparkede han bolden over i det lange hjørne. 6-1

Holluf-Pile kom til lidt løse chancer til sidst i kampen, og de skulle da også få lov til at passere Ronnie Olsen endnu en gang til slutresultatet 6-2.

En rigtig flot indsats fra samtlige AIF spillere, som virkelig fik vist deres høje niveau, holdmæssigt og individuelt. Og endelig kom der en sejr mere på kontoen. Kampens spiller blev Anders Haugaard, der med 3 scoringer og 2 assist havde en god andel i Aunslevs mange mål.

Næste kamp er på søndag d. 11. september på udebane mod Skjoldsparken IF kl. 10.00 ved Bolbro skole – Idrættens hus. Kom ud og støt op i kampen om oprykningen til serie 4 J