Træner Mads Riis giver her sit syn på 2. holdets seneste par kampe.
Vi starter ud i Odense, hvor Idrættens hus i Bolbro var banen hvor topkampen mod Skjoldsparken skulle spilles. Optakten til kampen var ikke den bedste, da flere spillere havde problemer med at finde stedet, hvor vi samtidigt kom lidt for sent af sted. Det skal da ikke undskylde noget som helst, da vi formåede at vinde en meget fysiskpræget kamp med 6-3.
Vi stillede op i en klassisk 3-5-2, hvilket gav en god organisation på midten da vi fik lukket af for det meste af deres spil, og samtidig kunne levere godt spil fra vores egen side af. Kampen åbnede med en kæmpe chance til Allan Mikkelsen, men målmanden tog godt fra i målet. Derfra skulle det ellers blive en kamp på Aunslevs præmisser og der var da også et overtal af chancer til udeholdet.
7 min. Martin Lang scorede for anden kamp i træk og bragte Aunslev flot foran med 0-1.
20 min. Allan Mikkelsen scorede til 0-2 efter stikning fra Mads Skovmand.
32 min. Hjemmeholdet reducerede til 1-2, efter lidt kommunikationsproblemer mellem forsvar og målmand.
55 min. Lang bold passerer hele forsvaret og Ronnie Olsen bliver udplaceret. 2-2.
56 min. Rasmus Olsen finder Martin Lang som scorer sit andet mål i kampen. 2-3.
65 min. Mads Skovmand får straffe efter en god dribletur inde i modstanderens felt og bliver til sidst nedlagt. Kasper Cramer scorer sikkert til 2-4.
77 min. Skjoldsparken får straffe. Ronnie satser rigtigt og redder flot, men efterlader en retur, som han dog alligevel selv får reddet sig ud af.
78 min. Hjemmeholdets målmand flagrede lidt rundt omkring på deres egen banehalvdel og det skulle Allan sætte en stopper for. Han bragede bolden ind ude fra højre side med hans helt fantastiske højre ben. 2-5
81 min. Hjemmeholdet får endnu et straffe og Ronnie redder for anden gang, men kan desværre ikke redde returen. 3-5.
90 min. Morten Truelsen scorer fra egen banehalvdel mod en meget offensiv målmand, og sætter en tyk streg under målmandens fejl til slutresultatet 3-6.
Kampens spiller blev Mads Skovmand som med flere gode ting bragte sig i fokus, og fik lavet en del assist’s.
Kampen mod Oure skulle blive en lidt anden forestilling. Der var ikke så mange højdepunkter, men selve kampen endte med at blive en gyser.
Det var endnu et tophold som ventede, og inden kampen havde Oure ikke smidt point i de første 5 kampe, men det skulle der ændres på, specielt hvis Aunslev skal kæmpe med i toppen af rækken.
”Never chance a winning team”, har jeg ladet mig fortælle, så derfor blev 3-5-2 opstillingen igen brugt.
Kampen startede nogenlunde for hjemmeholdet, som kunne notere sig de største chancer og det skulle da også blive hjemmeholdet som bragte sig foran efter 19 minutter, hvor Rasmus Olsen efter lidt klumpspil inde i Oures felt kunne sparke bolden ind til en 1-0 føring. De første 20 minutter havde Aunslev styret kampen og været i teten, men det ændrede sig stille og roligt.
Oure fik kæmpet sig ind i kampen og kom til flere og flere chancer hvilket udmøntede sig i en udligning efter 34 minutter. En bold kom på en mærkelig måde, tværs igennem feltet og for enden stod der en Oure-spiller som kunne sparke bolden ind til 1-1. Blot 6 minutter efter så det skidt ud i AIF-forsvaret og Oure kunne tage føringen 1-2.
Da pausefløjtet kom efter 45 minutter, skulle der ændres på en del ting, for der manglede gnist, attitude og specielt koncentration. Der blev dog snakket godt om tingende i halvlegen og vi var alle enige om at indstillingen, kommunikationen og ens arbejdsindsats skulle være 110 % i orden.
2. Halvleg blev en helt anden affære end første, og de ting vi fik snakket om i pausen blev hurtigt indført til banen, hvilket gjorde at der stort set stod Aunslev på resten af kampen. Efter nogle store chancer til angriberen Anders Haugaard, var det på tide at få puttet bolden i kassen hvis vi skulle vende kampen til vores fordel. Det var lige hvad der skete efter 71 minutter. Omtalte fandt nemlig Allan Mikkelsen, og med et par driblinger og et skud langs jorden i det modsatte hjørne udplacerede han Oures målmand. 2-2.
Nu var det specielt vigtigt at holde presset da Oure-spillerne så slidte ud. Blot nogle minutter efter udligningen fik Anders Haugaard bolden ude i højre side, og med et indlæg fandt han Martin Lang, som fik bolden sparket over stregen til det der blev slutresultatet 3-2.
Oure fandt dog lidt kræfter frem til sidst og pressede på, men vi fik lukket af og vandt kampen.
Kampens spiller blev Martin Lang, som med flere gode driblinger og et mål var med til at sikre sejren til Aunslev og første nederlag til Oure.
Pointhøsten har været god i de sidste kampe og den skal helst fortsætte. Næste kamp er i Hillerslev søndag den 25. september kl. 11.00, så kom og støt op om holdet J.